Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do Myszyńca, gdzie już po raz 47. odbędzie się  „Miodobranie Kurpiowskie” – wydarzenie folklorystyczne wypełnione gawędą, muzyką i śpiewem ludowym. Wyjątkowe przedsięwzięcie, które od prawie pół wieku przypomina nam o roli, jaką w życiu współczesnego człowieka pełni tradycja oraz o sile, jaką czerpiemy z dziedzictwa przodków. 

Tegoroczną edycję imprezy rozpoczniemy w sobotę (24 sierpnia), kiedy to na trasie Myszyniec – Kompleks „Kurpiowska Kraina” w Wydmusach odbędzie się bieg z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W sobotni wieczór – o godzinie 19:30, na deskach myszynieckiego amfiteatru znajdującego się przy ulicy Dzieci Polskich, rozpoczniemy „Miodobraniową Noc Kabaretową”, którą poprowadzi Tomasz Karolak! Aktor znany z występów w wielu polskich produkcjach filmowych dotrze do Myszyńca wraz z zespołem „Pączki w Tłuszczu”. Szerokiej publiczności zaprezentują się także: Andrzej Grabowski oraz Kabaret „K2”.

Niedzielną część wydarzenia rozpocznie uroczysta msza święta z elementami gwary kurpiowskiej. Zostanie ona odprawiona o godzinie 10.30 w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Po nabożeństwie, korowód furmanek i auta z okresu PRL udadzą się do Kompleksu „Kurpiowska Kraina” w Wydmusach nieopodal Myszyńca, gdzie odbędzie się zasadnicza część wydarzenia. Tam czeka na Państwa moc niezapomnianych, rodem z serca Kurpiowszczyzny wrażeń. Około godziny 12:30 oficjalnie rozpoczniemy niedzielne wydarzenie. Tuż po słowach wygłoszonych przez zaproszonych oficjeli, zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca zaprezentuje widowisko „Tradycja, Kurpiu Tradycja” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. Następnie, na scenie pojawią się kolejne zespoły ludowe prezentujące pieśni i tańce regionalne (w tym zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna). Po godzinie 16:30 zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursów miodobraniowych. Finalizacją 47. Miodobrania Kurpiowskiego będą koncerty trzech gwiazd polskiej estrady! Wspólną zabawę rozpocznie „Gromee”. Tuż po Nim, na scenie zaprezentuje się zespół „Wanda i Banda”. Gwiazdą wieczoru będzie Ania Dąbrowska, której koncert zamknie tegoroczne Miodobranie. 

Od 1979 r. Miodobraniu Kurpiowskiemu towarzyszy przegląd ludowego rzemiosła artystycznego. Zgłoszone do konkursu „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej” prace są prezentowane w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej. Obejmuje on następujące dziedziny twórczości: wycinanka, plecionkarstwo, bursztyniarstwo, pieczywo obrzędowe, kierce, kwiaty, garncarstwo, tkactwo, haft, koronka oraz „Z tradycją w nowoczesność”.

🐝🐝🐝🐝🐝🐝

 

 

 

 

Drodzy! 

Chcielibyśmy zaprosić Was na jedną z planowanych, tegorocznych atrakcji w ramach 47. Miodobrania Kurpiowskiego, czyli Miodobraniowego Zlot Aut PRL! To już 2 edycja wydarzenia. w ubiegłym roku wydarzenie scieszyło się ogromnym zainteresowanie. Liczym na Was i w tym roku :)

Zapraszamy serdecznie wszystkich posiadaczy aut z tego okresu, którzy chcieliby zaprezentować się przed gośćmi naszego Miodobrania! 

Szczegóły dostępna na plakacie poniżej. 

Aby wziąć udział w Zlocie, konieczne będzie wypełnienie karty zgłoszenia, którą należy odesłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź drogą pocztową na adres: RCKK w Myszyńcu, pl. Wolności 58, 07-430 Myszyniec. 

Zapraszamy! 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca oraz
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu

w ramach ”47. Miodobrania Kurpiowskiego”

ogłaszają

konkurs twórczości ludowej

„RĘKODZIEŁO WSI KURPIOWSKIEJ” im. Anny Kordeckiej

Konkurs skierowany jest do zrzeszonych i niezrzeszonych twórców ludowych z terenu Kurpiowszczyzny.


Celem konkursu jest podtrzymywanie oraz popularyzacja tradycyjnych form kurpiowskiej sztuki ludowej.

Regulamin

  1. Konkurs obejmuje następujące dziedziny:
  • wycinanka – podpisana, oprawiona w folię lub koszulkę, rozmiar A3-A4,
  • plecionkarstwo,
  • bursztyniarstwo,
  • ciasto obrzędowe,
  • kierce,
  • kwiaty (bibułkarstwo obrzędowe),
  • garncarstwo,
  • rzeźba,
  • tkactwo,
  • haft,
  • koronka,
  • „z tradycją w nowoczesność” – twórczość plastyczna inspirowana kurpiowską sztuką ludową.
  1. W każdej kategorii konkursowej uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.
  2. Laureaci, którzy w roku ubiegłym zdobyli I miejsce w poszczególnych kategoriach, przez okres dwóch lat nie mogą brać udziału w konkursie w danej kategorii.
  3. Praca powinna OBOWIĄZKOWO zawierać notę z informacją:
  • imię i nazwisko;
  • adres;
  • telefon, adres e – mail;
  • opis pracy powinien być trwale przymocowany do składanej pracy,
  • prace nieopisane nie będą oceniane!
  1. Uczestnik wraz z pracą zobowiązany jest złożyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia.
  2. Prace należy dostarczyć do RCKK w Myszyńcu do dnia 31 lipca 2024 r. do godz.15:00
  3. Prace złożone po wyznaczonym terminie, nie będą oceniane!
  4. Oceny prac i podziału nagród dokona komisja powołana przez Organizatorów.
  5. Prace oceniane będą bez kategorii wiekowych.
  6. Wzornictwo i technika wykonania powinna być zgodna z tradycyjnymi wzorami występującymi na Kurpiach.
  7. Na konkurs przyjmowane będą prace NOWE, wykonane na ten konkurs. Prace złożone w poprzednich edycjach konkursu bądź w innych konkursach będą odrzucone!

Sprawy nie ujęte w regulaminie rozstrzygają Organizatorzy.

Prace zgłoszone w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” im. Anny Kordeckiej będą umieszczone w publikacji pokonkursowej oraz wyeksponowane na wystawie w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy w Myszyńcu.

Odbiór prac konkursowych po 2 października 2024 r.

Prace nieodebrane do 10.10.2024 r. przechodzą na własność RCKK.

 

WSPÓŁFINANSOWANIE

 

Zadanie publiczne pn. Widowisko folklorystyczne Midobranie Kurpiowskie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

logo_25lat_swm_poziomy.png

KARTA ZGŁOSZENIA