Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do Myszyńca, gdzie już po raz 47. odbędzie się  „Miodobranie Kurpiowskie” – wydarzenie folklorystyczne wypełnione gawędą, muzyką i śpiewem ludowym. Wyjątkowe przedsięwzięcie, które od prawie pół wieku przypomina nam o roli, jaką w życiu współczesnego człowieka pełni tradycja oraz o sile, jaką czerpiemy z dziedzictwa przodków. 🐝 🐝

Tegoroczną edycję imprezy rozpoczniemy w sobotę (24 sierpnia), kiedy to na trasie Myszyniec – Kompleks „Kurpiowska Kraina” w Wydmusach odbędzie się bieg z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W sobotni wieczór – o godzinie 19:30, na deskach myszynieckiego amfiteatru znajdującego się przy ulicy Dzieci Polskich, rozpoczniemy „Miodobraniową Noc Kabaretową”, którą poprowadzi Tomasz Karolak! Aktor znany z występów w wielu polskich produkcjach filmowych dotrze do Myszyńca wraz z zespołem „Pączki w Tłuszczu”. Szerokiej publiczności zaprezentują się także: Andrzej Grabowski oraz Kabaret „K2”. 🐝🐝

Niedzielną część wydarzenia rozpocznie uroczysta msza święta z elementami gwary kurpiowskiej. Zostanie ona odprawiona o godzinie 10.30 w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Po nabożeństwie, korowód furmanek i auta z okresu PRL udadzą się do Kompleksu „Kurpiowska Kraina” w Wydmusach nieopodal Myszyńca, gdzie odbędzie się zasadnicza część wydarzenia. Tam czeka na Państwa moc niezapomnianych, rodem z serca Kurpiowszczyzny wrażeń. Około godziny 12:30 oficjalnie rozpoczniemy niedzielne wydarzenie. Tuż po słowach wygłoszonych przez zaproszonych oficjeli, zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca zaprezentuje widowisko „Tradycja, Kurpiu Tradycja” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. Następnie, na scenie pojawią się kolejne zespoły ludowe prezentujące pieśni i tańce regionalne (w tym zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna). Po godzinie 16:30 zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursów miodobraniowych. Finalizacją 47. Miodobrania Kurpiowskiego będą koncerty trzech gwiazd polskiej estrady! Wspólną zabawę rozpocznie „Gromee”. Tuż po Nim, na scenie zaprezentuje się zespół „Wanda i Banda”. Gwiazdą wieczoru będzie Ania Dąbrowska, której koncert zamknie tegoroczne Miodobranie. 🐝 🐝

Od 1979 r. Miodobraniu Kurpiowskiemu towarzyszy przegląd ludowego rzemiosła artystycznego. Zgłoszone do konkursu „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej” prace są prezentowane w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej. Obejmuje on następujące dziedziny twórczości: wycinanka, plecionkarstwo, bursztyniarstwo, pieczywo obrzędowe, kierce, kwiaty, garncarstwo, tkactwo, haft, koronka oraz „Z tradycją w nowoczesność”. 🐝🐝🐝🐝🐝🐝

 

 

 

 

Drodzy! 

Chcielibyśmy zaprosić Was na jedną z planowanych, tegorocznych atrakcji w ramach 47. Miodobrania Kurpiowskiego, czyli Miodobraniowego Zlot Aut PRL! To już 2 edycja wydarzenia. w ubiegłym roku wydarzenie scieszyło się ogromnym zainteresowanie. Liczym na Was i w tym roku :)

Zapraszamy serdecznie wszystkich posiadaczy aut z tego okresu, którzy chcieliby zaprezentować się przed gośćmi naszego Miodobrania! 

Szczegóły dostępna na plakacie poniżej. 

Aby wziąć udział w Zlocie, konieczne będzie wypełnienie karty zgłoszenia, którą należy odesłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź drogą pocztową na adres: RCKK w Myszyńcu, pl. Wolności 58, 07-430 Myszyniec. 

Zapraszamy! 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca oraz
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu

w ramach ”47. Miodobrania Kurpiowskiego”

ogłaszają

konkurs twórczości ludowej

„RĘKODZIEŁO WSI KURPIOWSKIEJ” im. Anny Kordeckiej

Konkurs skierowany jest do zrzeszonych i niezrzeszonych twórców ludowych z terenu Kurpiowszczyzny.


Celem konkursu jest podtrzymywanie oraz popularyzacja tradycyjnych form kurpiowskiej sztuki ludowej.

Regulamin

 1. Konkurs obejmuje następujące dziedziny:
 • wycinanka – podpisana, oprawiona w folię lub koszulkę, rozmiar A3-A4,
 • plecionkarstwo,
 • bursztyniarstwo,
 • ciasto obrzędowe,
 • kierce,
 • kwiaty (bibułkarstwo obrzędowe),
 • garncarstwo,
 • rzeźba,
 • tkactwo,
 • haft,
 • koronka,
 • „z tradycją w nowoczesność” – twórczość plastyczna inspirowana kurpiowską sztuką ludową.
 1. W każdej kategorii konkursowej uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.
 2. Laureaci, którzy w roku ubiegłym zdobyli I miejsce w poszczególnych kategoriach, przez okres dwóch lat nie mogą brać udziału w konkursie w danej kategorii.
 3. Praca powinna OBOWIĄZKOWO zawierać notę z informacją:
 • imię i nazwisko;
 • adres;
 • telefon, adres e – mail;
 • opis pracy powinien być trwale przymocowany do składanej pracy,
 • prace nieopisane nie będą oceniane!
 1. Uczestnik wraz z pracą zobowiązany jest złożyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia.
 2. Prace należy dostarczyć do RCKK w Myszyńcu do dnia 31 lipca 2024 r. do godz.15:00
 3. Prace złożone po wyznaczonym terminie, nie będą oceniane!
 4. Oceny prac i podziału nagród dokona komisja powołana przez Organizatorów.
 5. Prace oceniane będą bez kategorii wiekowych.
 6. Wzornictwo i technika wykonania powinna być zgodna z tradycyjnymi wzorami występującymi na Kurpiach.
 7. Na konkurs przyjmowane będą prace NOWE, wykonane na ten konkurs. Prace złożone w poprzednich edycjach konkursu bądź w innych konkursach będą odrzucone!

Sprawy nie ujęte w regulaminie rozstrzygają Organizatorzy.

Prace zgłoszone w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” im. Anny Kordeckiej będą umieszczone w publikacji pokonkursowej oraz wyeksponowane na wystawie w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy w Myszyńcu.

Odbiór prac konkursowych po 2 października 2024 r.

Prace nieodebrane do 10.10.2024 r. przechodzą na własność RCKK.

 

WSPÓŁFINANSOWANIE

 

Zadanie publiczne pn. Widowisko folklorystyczne Midobranie Kurpiowskie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

logo_25lat_swm_poziomy.png

KARTA ZGŁOSZENIA

 

 

Podkategorie